5 NIEDZIELA WIELKANOCNA
(28.04.2024)

1. Dzisiaj piąta niedziela wielkanocna.
2. W naszej Archidiecezji trwa Kongres Eucharystyczny. W związku z tym zgodnie z zaleceniem naszego Arcybiskupa w niedziele kwietnia kazania dotyczą tajemnicy Eucharystii. Natomiast w niedziele maja po Mszach świętych będą adoracje Najświętszego Sakramentu.
3. Kongres Eucharystyczny zakończy się 15 czerwca 2024 roku Mszą świętą i beatyfikacją męczennika ks. Michała Rapacza w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Osoby chętne do wyjazdu na tą uroczystość proszę o zapisanie się na listę w zakrystii do dzisiejszej niedzieli tak, abyśmy mogli zamówić odpowiednia ilość kart wstępu.
4. W tym tygodniu rozpoczyna się miesiąc maj. Nabożeństwa majowe odprawiane będą w dni powszednie po Mszy świętej o 18.00, a w niedziele po Mszy o 10.30. Zachęcam do wspólnej modlitwy za Ojca świętego, za Kościół w Polsce, o pokój na świecie, za nasze rodziny, o powołania kapłańskie i zakonne, oraz o dobre urodzaje. Na nabożeństwa majowe zapraszam szczególnie dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii świętej oraz kandydatów do bierzmowania.
5. Kalendarz liturgiczny na ten tydzień:
• w poniedziałek (29.04) – święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy i dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej.
• w czwartek (02.05) – wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
• w piątek (3.05) – uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Msze święte w porządku niedzielnym o 8.00 i 10.30. Nabożeństwo majowe po Mszy o 8.00.
Msza święta o 10. 30 z racji zbliżającego się wspomnienia św. Floriana zostanie odprawiona w intencji Strażaków OSP w Orawce jako podziękowanie za Bożą opiekę oraz z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej oraz św. Floriana na kolejny rok służby.
Po Mszy świętej będzie poświęcenie odnowionej Figury Najświętszej Maryi Panny Niepokalanego Poczęcia stojącej przy naszym kościele.
Z racji uroczystości w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W ten dzień przypada pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź będzie we czwartek 2 maja od 16.00. Wyjazd do chorych i starszych także we czwartek od 8.00.
• w sobotę (04.05) – wspomnienie św. Floriana, męczennika. Naszym Strażakom z okazji ich święta życzmy bezpiecznej służby, wszelkiej pomyślności i Bożego błogosławieństwa wspartego wstawiennictwem świętego Patrona.
6. Trwa wiosenny okres porządków na cmentarzu. Bardzo proszę, aby szkło, plastik, metal i papier wyrzucać do kontenerów stojących przy bramie od strony parkingu parafialnego a nie w miejscu przeznaczonym na odpady naturalne. Przypominam także, że zgodnie z Regulaminem Cmentarza wszelkie prace kamieniarskie, budowa lub remont pomnika oraz wjazd na teren cmentarza przez firmy kamieniarskie lub własnym pojazdem mają być wcześniej uzgodnione w kancelarii parafialnej.
7. W tym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszła do wieczności +Annę Grobarczyk. Miała 95 lat. Polecajmy ją Bożemu Miłosierdziu.