Z Orawki do Indii i wizyta Sióstr Misjonarek w szkole.

     Czy może mieć coś wspólnego Szkoła Podstawowa w Orawce z oddalonymi około sześć tysięcy kilometrów Indiami ? Okazuje się, że tak. Uczniowie naszej szkoły pozytywnie odpowiedzieli na propozycję adopcji sześcioletniej dziewczynki z Indii Sheetal Mukesh. Koszt miesięcznego utrzymania i kształcenia dziecka to 130 zł od wszystkich uczniów, dla jednego ucznia to mniej niż cena batona.

     Aby choć trochę przybliżyć na czym polega działalność misyjna, do naszej szkoły zostały zaproszone Misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Św. Piotra Klawera. Na spotkanie w dniu 05.12.2017r przyjechały: siostra Bożena Najbar oraz dwie siostry z Nigerii Anthonia Okolie i Cynthia Ngerem. Swoją obecnością zaszczycił nas również ksiądz proboszcz Tadeusz Dąbrowski.

     Jak bardzo trudne jest życie w krajach afrykańskich, mogliśmy się dowiedzieć z relacji Misjonarek. Bieda, głód, brak tolerancji wyznaniowej i godnego życia –takie wnioski można wyciągnąć z opowiadania sióstr Klawerianek.

     Siostra Anthonia przytoczyła wstrząsającą historię dziesięcioletniej Nigeryjki, która została bestialsko zamordowana przez członków organizacji Boko Haram za wiarę katolicką. Druga misjonarka opowiadała o chłopcu, który został pobity na śmierć za kradzież w sklepie dla zaspokojenia głodu. Dowiedzieliśmy się także, że dzieci w Nigerii nie znają zabawek. Siostry podkreślały, że mimo niewyobrażalnie trudnych warunków życia, Afrykańczycy potrafią być radośni i cieszyć się życiem, bardzo często się uśmiechają. W języku Igbo słowo ,,dziękuję” brzmi MELA i jest bardzo często używane.

      Na spotkaniu był czas także na wspólną modlitwę, śpiew i taniec w rytm afrykańskiej muzyki. Uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykłe eksponaty i poprzymierzać stroje z różnych stron świata.

      Niecodzienne spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.